Szia dasboat! Nos először is a kitről. A véleményem az, hogy mivel még életemben ezelőtt még soha nem fogtam a kezeim közt fahajó kitet, ezért először elámított az alkatrészek mennyisége és minősége
. Kinyitottam a 3db térképméretű összeállítási útmutatót és levert a víz mert nem igazodtam el rajta, hiába voltak a bezacskózott alkatrészek megszámozva és az összeállítási útmutatón a helyük is. Azóta már átlátom a helyzetet valamennyire és sokat segített az is hogy a dobozban található külömböző méretű pálcikákat
az alkatrész leltár szerint és külön méret(átmérő) szerint csokorba gyüjtöttem és megszámoztam. Feltűnt hogy többet adtak a nagyobb számú fa alkatrészekből mint például : A fedélzeti palánk (fenyő színű) ami a füzet szerint 22 db. 350mm hosszú léc ebből nekem 30 db.-ot adtak , az oldalpalánkokból (mahagóni színű) a füzet szerint 55 db ugyancsak 350 mm hosszú, nekem 65 db.-ot csomagoltak. Tehát végeredményben elégedett vagyok a kittel.
Mint már biztosan tudod, ez egy 1:100 méretarányú kit a Constructo cégtől , a dobozon az is szerepel ,hogy az "Universal" kategóriába tartozik, tehát nem egy nehezen összeállítható kit. Azt hiszem náluk a komolyabb kategóriát "Atlantis" néven sorolják be.
Sajnos sok kész fényképet nem találtam pont erről a makettről amit építek , viszont rátaláltam erre a hajóra Susányi Oszkár weboldalán, és igyekszem onnan is tájékozódni. Kár hogy kevés kép van és azokba is betakar a kibontott vitorla. Nagyon erősen gondolkodom, hogy vagy lehagyom a vitorlákat vagy feltekerve rögzítem őket, csak hogy a részletek láthatók maradjanak. Maga a vitorlavászon a dobozban 1 darab kb. 30x50 cm- es vászon, ebből kell az 5 db vitorlát kivágni ,megvarrni, és körbezsinórozni.
A hajó festését még nem igazán tudom elképzelni, egyelőre vettem egy dobozka szeszes pácot dió színben, amit a korlátok, lépcsők, árbócok szinezésére használok majd, de a hajótest lehet hogy marad a bepalánkolt mahagóni szín lelakkozva.
A hézagok sajnos a pontatlan gyári méretezés miatt voltak. 3 rétegű furnérlapra voltak az oldallemezek lézerrel elővágva, amit csak kicsit körbe kellett vágni és kész. Mikor odaillesztettem az oldalára, én is majdnem leültem mert a két magassabb rész pontosan illeszkedett, míg az alsó fedélzeti résznél egyik oldalon 1 cm, a másik oldalon már 1.5 cm hézag volt. A két oldalfal egymás mellé helyezve tökéletesen megegyezett , tehát ebből kikövetkeztethető hogy az alap hajótest a hibás ami egy tömb fából lett kialakítva. Nem tudtam semmit csinálni a hajótest tömbbel mivel mielőtt a hibát észrevettem volna már kész volt mindhárom fedélzet lepalánkozása. Ezért inkább csak a hézagokat pótóltam az oldallemez saját furnér anyagával és jó sok ragasztóval. Lecsiszolva és bepalánkozva egyáltalán nem látszik a toldás.
Nos az 1:100 as méretarány tényleg picike. A komplett hajótest összesen 28 cm, erre rádob egy kicsit az orrárbóc. Nekem is elég sokszor meggyűlik a bajom a kis alkatrészekkel, pedig előre le vannak gyártva, csak méretre kell szabni őket. Jelenleg a fedélzet belső oldali függőleges bordáira teszem fel a vízszintes "korlátokat" amik átmérője 1x,1.5 mm fapálcika. Miközben csiszolópapírral sorjázom őket felrakás előtt, hát elég könnyen törnek, pedig vigyázok mennyire nyomom.
Remélem tudtam válaszolni minden kérdésedre, jó munkát kívánok neked is a Pintához, szerintem nagyon szép hajó lesz ,az meg pláne rádob hogy nem kitből építed.