Szia Csónakos!
Igyekszem az építéssel, már három éve, hogy belevágtam. Amikor elkezdtem az volt a szándékom, hogy 2 év alatt elkészítem, de nem lett belőle semmi, pedig nem egy túl bonyolult makett és időm is lett volna rendesen.
De ahogy mondtam neked, ha az ember egyszer valamilyen okból félreteszi, nagyon nehéz a folytatásba belevágni.
Én mivel pedig nem rendelkezem műhellyel, hanem a lakásunkban építem, elég gyakran kényszerülök erre.
Az ágyuk nem lettek feketére festve, lehet hogy hiányosság, nem tudom.Nincs arról elég információm, hogy a vaságyukat mindig feketére festették volna.
A vasöntvény szürke, nedvesség hatására rozsdásodik, ezért az ágyúcsöveket olajjal kenték, ez hozzátartozott a rendszeres karbantartáshoz.Hogy ettől milyen patinát kaptak az bizonytalan.
A 18.szd. második felétől, amikor Angliában kialakult a gyáripar terjedhetett el a csövek egységes feketítése.
Jó fotózáshoz nagyon jó gép kell, de mivel az enyém csupán egy alsó kategóriás, így csak természetes fényben tudok vele jó képet készíteni, amihez az erkélyünk egyik sarkában akad némi hely.
A Chapman tervrajzok autentikus rajzok és ezek alapján nagyon szép 18. szd.-i hajókat lehet építeni.Az építéshez azonban alapos kiegészítő tanulmányok szükségesek, mert a rajzok nem elég részletesek.
Így voltam például gondban a kormányrúd elhelyezésével.
Az upperdeck alatt nem lehetett, mert erre nem volt hely, és rajz alapján sem így volt.
Tehát vagy a parancsnoki fülke mennyezete alatt, vagy a quarter decken volt elhelyezve.
Végül Brian Lavery " The Arming and Fitting of English Ship of War 1600-1815" c. könyvében ráakadtam a megoldásra, mely szerint a hatod osztályú és azoknál kisebb hajóknál a kormányrúd az quarter decken volt elhelyezve, valahogy így.
Ezért kezdőknek nem ajánlott ezekből a tervrajzokból építeni.