Főoldal arrow Fórum
Hajomakett.hu Fórum
Üdvözöljük, Vendég
Kérjük, hogy jelentkezzen be vagy regisztráljon.    Elfelejtette jelszavát?
Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl (1 fő olvassa) (1) vendég
A végére Hozzászólás a témához Kedvencekhez hozzáadta: 0
TÉMA: Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
#4615
Flamenco (Felhasználó)
Tag
Hozzászólások: 42
graphgraph
A felhasználó távol van Kattintson ide a felhasználó profiljának megtekintéséhez
Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl 14 éve, 8 hónapja Karma: 6  
Örvendek, hogy fél év után akadtak kollégák, akik a fennti gondolataimhoz hozzászóltak.
Mindkét hozzászólásban vannak olyan kijelentések és vélemények, amik igazak, s olyanok is, amikkel nem egészen tudok egyetérteni.
Valojában a Hajómodellezés ill. Hajómodellépités mint olyan egy nagyon tág fogalom, s igy természetesen tolonganak a vélemények s ellenvélemények.
Probáljunk a " kályhától elindulni " s apránként szükiteni a kört, hogy mit is értünk hajómodellezés alatt.
- Elöször is jelentsük ki, hogy mi a következökben hajómodellezés alatt csak és kizárolag az un. történelmi hajok modelljeinek
az épitését fogjuk érteni.
- Aztán nézzük meg a három jelentösebb alkategóriát, aszerint, hogy milyen anyagból épitik manapság a modelleket.
1.- A hagyományosan fából épült hajómodellek - ezek megint alkategoriákra oszthatók:
1.1- Saját épités
1.1.1- Igazi bordás épités - azaz a modelleket szinte a legutolso fadarabig ugy épitjük, mint ahogy a nagyokat épitették. Mondanom sem kell, hogy ez a hajómodellépités csúcsa!
1.1.2- Az un. összerako módszer, amit az épitödobozok gyártói is átvettek.
1.1.3- Tömör fából ill. lamellákból kifaragott modellek, stb.
1.2- Épitödobozokból készitett modellek
1.3- Vegyes épitésü modellek, mint pl.: alapként egy épitödobozt használunk, de azt tunningoljuk, feljavitjuk, s pl. az összes diszeket, szobrokat magunk faragjuk, s saját ágyukat késtitünk stb. Ennek ellentéte, ha a testet magunk épitjük, de a " kiegészitöket" egy épitödobozgyártó cégkellékeiböl választjuk.
Ezen belül még két másik alkategóriát is megkülömböztethetünk: a csak naturfából épitett, valamint festett modellek.
2.- Müanyag modellek
3.- Papirmodellek
Az utolsó kettöhöz csak néhány gondolat:
Miután mindkettöt kb. 6-7 éve a Naviga nemzetközi versenyein is lehet nevezni, tkp. semmi okunk lekezelöen ill. leértékelöen beszélni róluk, feltéve ha a lehetöséghez képest élethüen vannak megépitve. Nagyon szépen s jól megépitett modelleket lehet itt is látni.
Két szép példája a szépen épitett müag. modelleknek láthato a következö oldalon:http://www.freeweb.hu/olli/reale.html
Nem érte viszont egyet az épitö ill. a cikkiró abbeli véleményével, hogy a "fahajóépitök" mind sznobok, s lenézik a müag. modelleket ill. azok épitöit. Többször is emlitettem, hogy valamikor én is elég sokat épitettem ebböl a fajtából.
Ami a papir hajómodelleket illeti, érdemes megnézni egy cseh nö Bellonáját. ( Sajnos a _link_je elkallódott, de kérdezzétek meg a Mohát, neki talán még megvan )
Mindezektöl eltekintve gondolom, hogy nekem ill. nekünk is jogunk van kijelenteni, hogy mi márpedig csak fahajómodelleket épitünk.
S akkor most beszélgessünk kicsit hosszabban a fahajómodellekröl.
A dolgunk most még annyival is nehezül, hogy megint csak nem jövünk ki további alkategóriák bevezetése nélkül, pl. ami a kivitelezés minöségét s a történelmi hüséget illeti. S akkor még nem is beszéltünk a " kezdö, haladó, középhaladó, mester, profi" s ehhez hasonló fogalmakról! S mi van akkor, ha ezeket együtt ill. párhuzamosan kellene értékelnünk?
Mert egy "kezdö" is épithet tisztán, jól és szépen, s valaki, aki magát "profinak" tartja is épithet trehányul. Mindkettöre temérdek példát találunk a külömbözö Web oldalakon, beleértve a Hajomakett.hu-t is.
Én - minden személyeskedés nélkül - eredetileg magamnak megfogalmazva - a következö alapkategóriákat próbáltam összeállitani:
1.- A kimondottan csak hobbyszerüen épitök, akik ugymond a maguk örömére ill. a nagyszoba polcára épitenek. A Marjai ezt 40 évvel ezelött - talán egy kissé pejorativan - ugy fogalmazta meg, hogy ezek a csikóbörös kulacs épitök.
Itt hangzanak el olyan kijelentések, hogy: "lényeg, hogy nekekm tessék", "a hajómodellezés csak egy játék" söt:
"minden megengedhetö, ami nekem tetszik". én ezzel természetesen nem érthetek egyet, mert ez véleményem szrint nem tekinthetö modellezésnek, csak szobadisz barkácsolásnak. Ennek ellenére sok komoly épitö is ebböl a kategóriából indult el, azzal a külömséggel, hogy volt akaratukl és kitartásuk tovább fejlödni. De vannak kivételek is, akik már az elsö modelljükkel is átugrották azt a kategóriát. De sajnos olyan kivételek is akadnak, kik összebarkácsoltak néhány még - igaz lelkiismerettel - szobadisznek sem igazán nevezhetö "remekmüvet", s aztán meg vannak gyözödve, s a környezetüket is meg akarják arró gyözni, hogy muzeumi szinte épitenek. ( Habár ez a fogalom, hogy "muzeumi" is elég kétséges, mert bizony néhány muzeumban láthatoak összegányolt modellek)
Mindenesetre érdekesnek találom, hogy amig a müag. autó, repülö s katonai modellek épitöi - még ha a polcra is épitenek - azon gyötrödnek, hogy minnél élethübb modelleke épitsenek, addig néhány fahajómodellépitö ugy gondolja, hogy kevesebbel is megelégedhetünk.
2.- A következö lépcsöfok, amikor már azt mondjuk, hogy én márpedig - a lehetö legjobb s élethübb modelleket akarok épiteni!
Ez a lépcsöfok idöben nagyon sokáig - évekig, esetleg évtizedekig fog tartani. S sajnos itt sokan áthullanak a rostán, mert nincs türelmük s kitartásuk, esetleg önbizalmuk vagy akaraterejük, s önszántukból visszatérnek szobadisz épitök sorába.
3.- Nevezzük a következö kategóriát - jobb szó hijján - mester fokozatnak. én azt mondanám, hogy az ide tartozó személy már nagyon kevés hibát követhet el. Mind a kivitelezés minösége, mind a történelmi hüség terén. Egy ilyen illetö már valószinüleg megépitett már néhány (tucat) hajómodellt, a szakma alapvetö fogásai a kissujábban vannak, s az elméleti tudása sem megvetendö. Valószinüleg rendelkezi 40-50 szakkönyvvel.
4.- A profi kategória jellemzöit a legnehezebb meghatározni, s itt ebbe most nem is akarok belemélyedni.
És ki határozza meg, hogy ki melyik kategórába tartozik?
Nos, mondanám, hogy elsösorban sjátmaga, feltéve ha rendelkezik megfelelö önkritikával. Amivel persze sok ember nem, ill. alig rendelkezik, de ugyanakkor egyesek talán túl sokkal is, s ami esetenként egyenesen elriaszthatja öket.
Másodsorban kivülálló személyek. Ezek közül a laikusoakt nyilvánvalóan figyelmen kivül hagyhatjuk.Jobban ode kell figyelnünk, ha a kritikus nyilvánvalóan érti a szakmát.
A versenyek zsürijeivel viszont már van egy kis probléma. Nagyon nagy kérdés a mindenkori zsüritagok kompetenciája, szakmai hozzáértése, ami sajnos sok esetben hiányos.
Pl. kétségbe kell vonnom sok esetben egyes magyarországi versenyek zsüritagjainak hozzáértését, ahol pl. egyes versenyeken senki nem volt a zsüriben, aki komolyan értett volna a történelmi hajómodellekhez.
Érdekes adalék viszont ehhez a témához: habár a nemzetközi zsürikben több hozzáértö van, mint a magyarokban, ennek ellenére ott is elöfordul, hogy senki nem vesz észre aranyérmes modelleknél alapvetö hibákat. Mint pl. az orosz Romacsenko - akit sokan profinak mondanak, s saját magát is annak tartja, s a modelljeinek a kivitelezése valoban megérdemli a profi elnevezést - sebekjénél az ágyuk kitolt állapotában a hátrahúzó kötelek két csigája közvetlen egymáshoz vannak húzva, ami azt jelent, hogy nem lehet velük az ágyukat hátrahúzni!
http://modelshipworld.com/phpBB2/files/dsc00395_1_169.jpg
Azért egy ekkora hibát egy profi nem engedhet meg magának!
(Érdeklödök számára: www.modelshipworld.com - de ahhoz, hogy a képeket megnézhessétek regiesztrálni kell )
A továbbiakban megpróbálok reagálni a Veszett Róka s a Hajómester irására:
"Beleveszünk hitetlenül apró részletekbe, az egy cm magas szobornak a szemét is kifestjük..." - nos én semmi ilyet nem állitottam, de mért ne?
"Talán a méretarányokkal van a gond?"
Nem, a méretarányokkal nincs gond, hanem azok megválasztásával. Teljesen nyilvánvalo, hogy a méretarány eleve meghatározza, hogy mennyire tudunk ill. érdemes belemerülni s részletekbe. Hacsak nem rendelkezünk olyan fenomenális, mondhatni ördögi kézügyességgel, mint egy valamikori pesti idegsebész, aki a hadihajói 8-9 mm-es fedélközeibe figurákat, a parancsnoki hidra meg navigációs müszereket helyezett el, vagy mint egy indiai faragó, aki egy meggymagra több 100 emberi alakot faragott. De miután a legtöbbünk nem rendelkezik ilyen adottságokkal igencsak át kell gondolnunk, hogy milyen méretarányban akarunk épiteni.
Ugy gondolom, hogy nem véletlenül lett az 1:50-es méretarány a komoly történelmi hajómodellezök kedvenc gyermeke.
Az igy épitett modellek elég nagyok ahhoz, hogy a legtöbb részletet szinte "tökéletesen" ábrázolni tudjuk, s elég kicsik, hogy beleférjenek egy átlagos lakószoba enteriörjébe. De ugyanakkor ez a méretarány már kötelez! S igenis itt már kötelezö egy gallionfigura szemét is kifesteni! Amilegalábbis nekem az 1:64-es dobozos Agamemnon modellemnél is sikerült:
http://galeria.hajomakett.hu/main.php/v/users/Flamenco/Agamemnon_001/ Agamemnon294.jpg.html?g2_imageViewsIndex=1
Aki nem akar ennyire a részletekbe belemerülni, az épitsen 1:75-ben vagy 1:100-ban, aki pedig a részletekben akar tobzodni, az válasszon a valóságban egy kisebb méretü hajót, s épitse meg 1:25-ben.
Az anyagméretarányról s arányosságról már irtam elözö cikkeimben. De megismétlem: csináljatok egy emberkét a megfelelö méretarányban, s futtassátok vágig a rajzon ill. a modellen. De bizonyos tárgyak nagyságát számolással sem nehéz ellenörizni, egyszerüen el kell osztani az eredeti tárgy méretét mondjuk 50-el. Vagy forditva: ha pl. az 1:50-es modellünkön az ágyuablakok zsanérjait 0,5 mm-es rézlemezböl készitjük, az eredetiben 0,5x50=25 mm, tehát már "enyhén" vastag. A helyes vastagság 0,2-0,3 mmm lenne.
Van azomban itt még egy probléma, ami számomra egyáltalán nem probléma s ezért sokáig nem is vettem észre, hogy létezik: sokan nem tudják olvasni s értelmezni a rajzokat, a külömbözö nézeteket, metszeteket s azok viszonyait egymáshoz.
S ez már bizony az elsö lépéseknél gondot okozhat.
Egy példát egy helytelenül értelmezett rajzra láthatu nk a következö modellnél:
http://galeria.hajomakett.hu/main.php/v/users/moha/TIT/Un_title_d- 7.jpg.html
A csónak hátulján látható rács egymagasságban van a hátsó paddal, aholis valójában a kormányos és a tisztek ültek.
A valóságban ez a rács volt a padló a gerinc fölött. Ennél a megoldásnál hova tudtak volna ülni.
Az igazi megoldás igy nézett ki:
http://galeria.hajomakett.hu/main.php/v/users/Flamenco/csonak/ P2190011.JPG.html?g2_imageViewsIndex=2
Esetleg ha van elég érdeklödö, akkor tarthatok egy "tanfolyamot" müszaki ill. hajórajzból.
Ezt az irást idáig már valamikor okt. 25 körül megirtam, csak nem volt idöm feltenni. Örömmel láttam, hogy ujabb két hozzászólás született. Ezekre ismét egy kicsit késöbb fogok csak regálni, elözetesben csak a következöt a Veszett Rókának:
1.- mi lenne, ha véletlenül rákattintanál az irásom elsö részében találhato _link_re, ahol megtalálhatod, hogy a Vasa museumban található legujabb modell oldala piros, valamint a a leiásokat a szinkutatásról.
2.- képeket a referenciamunkáidról bármikor betehetsz a Galériába
3.- légyszives fogalmazd meg, hogy szerinted mit jelent az hogy egy modell él? mitöl lesz élö?
 
Naplózott Naplózott  
 
Módosítás: 2009.11.04 16:53 Név: Flamenco.
  Az adminisztrátor megtiltotta a mindenki által történő hozzászólást.
      Témák Hozzászóló Dátum
    thread link
Gondolatok a hajomodellezésröl
Flamenco 2009.04.05 19:03
    thread link
thread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Veszett Roka 2009.10.21 15:27
    thread link
thread linkthread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
allermat 2009.10.28 09:40
    thread link
thread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
hajómester 2009.10.25 21:25
    thread link
thread linkthread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Veszett Roka 2009.11.02 19:53
    thread link
thread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Flamenco 2009.11.04 15:49
    thread link
thread linkthread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Veszett Roka 2009.11.05 13:11
    thread link
thread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Johnie 2009.11.04 16:28
    thread link
thread linkthread link Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Flamenco 2009.11.05 19:33
    thread link
thread linkthread linkthread link Re:Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
Veszett Roka 2009.11.13 13:29
    thread link
thread linkthread linkthread linkthread link Vá: Re:Vá: Gondolatok a hajomodellezésröl
hajómester 2009.11.15 20:29
Az elejére Hozzászólás a témához
Támogatja a FireBoardegyenesen az asztalra hozza a legújabb hozzászólásokat

www.hajomakett.hu
Hajomakett.hu - Vitorlás, hajó, makett