Örülök, hogy akad még ember e vidéken, aki hajlandó közzé tenni a munkáját. De lenne pár kérdésem.
1. Miért az ágyú nyílások helyét helyezted át? Nem lehetett volna a bordából kivágni? Gondolom az alsóbb fedélzeteken úgyis csak cső darabok lesznek. 2. Festeni fogod a hajódat? 3. Mivel készítetted a fényképeidet? Örültem volna valamivel nagyobb és élesebb képeknek.
Nem csak oldalirányban kellett áthelyezni az ablakokat, hanem magasságban is. A tervrajzon megadott elemek - és az azokba illeszkedő kis "tuskók" - amik az alsó és középső fedélzeten a fél ágyúcsöveket tartanák nem oda estek ahová az ágyúablakok közepeinek kerülni volna. Sőt az első variáció alapján az ablakok közül egy pár a dörzsfákba is elég rendesen beleesett volna, tehát emiatt is sokat kellett számolgatni. Még a hosszas számolgatás után így is 1-1 oldali első ablak tetejét így is súrolja a dörzsfa alja.Tehát a két tényezőt úgy kellett összehozni, hogy mindenhogy jó legyen. Második kérdésed a festés. A vízvonal alatti rész fehérre lett festve. A vízvonal és a legalsó dörszfa közötti rész fekete színt kapott. És lesz még egy pár rész a felső részeken és a tatnál ami kék színt fog kapni. Harmadik kérdésedre válaszolva a képeket sajnos csak egy mobiltelefonnal tudom készíteni, de majd igyekszem arrafelé is fejleszteni, csak inkább mindig azokra a gépekre, szerszámokra költöm minden pénzem, amik szükségesek.
Nem vagyok egy fényképész, de a tapasztalatom azt mutatja, hogy mobillal csak nagyon jó fényviszonyok mellett lehet elfogadható képet készíteni. Szóval, ha fejleszteni akarsz e téren, akkor ruházz be egy olcsó fényképező képre. Természetesen ne ez legyen az elsődleges cél.
Szia Tibi! Az nem baj, ha a dörzsfa érinti az ágyúablakokat, vagy átmegy rajta. Ebben az esetben a nemkívánatos részt egyszerűen kivágták. Az ablaktáblára a kiesett darabot viszont ráhelyezték, így ha az ablakok zárva voltak, a dörzsfák megszakítás nélkül futottak végig a hajó hosszában Ha megnézed a korabeli hajómodelleket, vagy képeket, azokon mindig így van. A hajó tervrajzán nem így van azt tudom, de ez a rajz hibája. A hajómakett építő időnként szembe találja magát az alábbi problémával. A hajó tervrajza síkban van, a hajótest meg térben, ezért bizonyos helyeken a rajzon illetve a valóságban mért távolság nem egyezik meg. Ilyenkor a hajótesten mért valóságos távolságokat kell alapul venni és ez alapján egy új rajzot készíteni. Ha leméred a hajón a dörzsfa hosszát az nagyobb lesz, mint a rajzon lévő hossz, ennek következtében a rajzon ábrázolt vonalvezetést sem lehet majd betartani. Én a rajzokat két részre osztom. Vannak a tervrajzok és vannak az építési rajzok. Ez utóbbiakat magam dolgozom ki a tervrajzok alapján és ebből végzem aztán a konkrét építést. További jó munkát.
Teljesen egyetértek hajómester által leírtakkal, igaza van. De igyekszem olyan hajómakettet építeni, ami azért a "hasonlít" a már megépítettekre is valamilyen szinten. Nagyon eltérő dolgokat nem szeretnék látni a hajómon. Wercomnak is igaza van csak az a baj hogy már megvan az ajándék
Nekem sem volt sokáig digitális gépem, ezért mindig másokat kértem meg, hogy készítsenek számomra képeket. Most már van, de ez sem jelentett valami nagy minőségi javulást mindaddig, amíg zárt térben, vakuval dolgoztam. Igazán jó képeket csak természetes fényben tudok készíteni. Próbáld ki, és valószínű mobillal készítve is sokkal jobbak lesznek.
Írta: Tyrman () 2011. december 12. Hétfő 14:45