HMS Victory

Nelson híres hajójának kicsinyített mása Bubutól.

 

Mordaunt

Szikora László hajójának építési fázisait követheted itt nyomon.

 

XV.századi karakk

Click here to view content.

 

A nápolyi galleas

Török András (Némó)
Legújabb hajója

 

Titanic

How to made a boat from copper. Click here to view content.

 

Peregrine Galley

A Peregrine Galley feljavított kittje Gatewaytől
Main page
Nina tervezése (vitaindító iromány)

Go back to the article

Comment in question

Posted by: moha () on 2015. January 18. Sunday 18:55

Posted by: moha on 2015. January 18. Sunday 18:55

OK, hát nem tudom belinkelni a folyóiratot, továbbra is hulladék ez a szerkesztő. Mind1, a webcím: 
http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/%28ISSN%291095-9270 
Itt rá lehet keresni a caravel kifejezésre. Az eredmények között talán az első lesz a Santa Clara replika készítése: 
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1095-9270.1992.tb00376.x/abstract 
Megpróbálom mégegyszer belinkelni, hátha.

 

» Reply to this comment...

» See all 6 replie(s)

6 replies

Posted by: hajómester () on 2015. January 19. Monday 13:41

Posted by: hajómester on 2015. January 19. Monday 13:41

Hát ha nem megy ne erőltessük.Javaslom olvasd el először Te, aztán fordítsd le magyarra és azt linkeld be ide.Mert ezeket a belinkelt angol nyelvű szövegeket szerintem senki sem fogja olvasni, főleg úgy nem, hogy a teljes megtekintésért 48 órára 6 dollárt kell fizetni.

 

» Reply to this comment...

Posted by: moha () on 2015. January 19. Monday 15:05

Posted by: moha on 2015. January 19. Monday 15:05

Sajnos meg kellene venni, csak az első oldala látható. Ez már csak így megy. A fizikai folyóiratokhoz van hozzáférésem az egyetemről, de ehhez nincsen. 35 dollárt meg nem adok érte, annyira nem érdekel. Annyi, hogy ez a 1992-es replika, ezt hivatkozzák az azóta készült művek (nem sok).  
 
A dimplomamunkában amúgy van egy 1488-as vázlat lapos tatú karavelláról. Az általam ismert munkák mindegyike lapos tatról szól, ami azonos paraméterek (merülés, vízkiszorítás) mellett tesz lehetővé nagyobb sebességet, hiszen a víz alatt rész kialakítása kedvezőbb a lapos tattal mint a kerekkel, hegyesebb szögben lehet elkeskenyíteni a testet hátrafelé. Ezt írják, egészen az Anderson-Anderson féle "A Short History of the Sailing Ship" könyvig, ami az 1900-es évek elején jött ki. Ez később se változott, a roncsok felfedezésével se, a beleölt évtizedekkel sem, én nem találtam utalást sem arra, hogy kerek tatja lett volna. Éppenhogy mint fontos újítást emelik ki a lapos tatot mindegyik mű. Ez nem az én véleményem, hanem a szakmai közösségé. Lehet vele vitatkozni, de kérdés, hogy mi szükség van rá.

 

» Reply to this comment...

Posted by: hajómester () on 2015. January 19. Monday 18:58

Posted by: hajómester on 2015. January 19. Monday 18:58

Ahhoz, hogy egy karavellát teljes hitelességgel lehessen rekonstruálni olyan állapotban kellene találni egyet, mint amilyen a Wasa, vagy mint a Mary Rose roncsa előkerült. Ami maradványok eddig előkerültek azokból legfeljebb a hajó méreteit, a vízvonal alatti alsó részét és a korát lehet megállapítani. Mivel a tat és az orr részükből, nem beszélve a vízvonal feletti részekről semmi sem maradt meg, még az sem mondható biztosnak, hogy karavella maradványok voltak. Ezért minden karavella rekonstrukciónak az alapja teoretikus, ahogy Xavier Pastor könyvében bemutatott Martinez-Hidalgo véle tervrajzok is azok. 
Ami pedig teoretikus, azzal szemben mindig lesznek ellenérvek. Engedtessék meg hát nekem, hogy a mi amatőr vitánkban is lehessen nekem külön véleményem, mert ahogy Tyrman is azt kérte, hogy mutassak olyan könyvet amelyik az én álláspontomat igazolja, kérésemre ő sem tudott olyan könyvet említeni, ami az enyémnek az ellenkezőjét igazolja. 
Az első karavella rekonstrukció az 1893-as Chichagói világkiállításra, Amerika felfedezésének 400-dik évfordulójára készült és azoknak lapos tatja volt, azóta minden karavellát így képzelnek el. A velük egy időben épült Santa Mariának is lapos tatja volt, amit ma már teljesen helytelennek tartanak és a legújabb rekonstrukciók már mind lekerekített tattal készülnek.  
Ahogy már mondtam, a korabeli beszámolók, nem szólnak erről, az a néhány sematikus rajz, ami akkoriban készült nem ad rá választ, úgyhogy lehetett ilyen is, olyan is, de mivel más hajótípusok, mind a mediterránban, mind északon lekerekített tattal épültek ekkoriban, nem tudom mivel lehet azt indokolni, hogy ez alól egyedül a karavella volt kivétel. Hidrodinamikai okokkal nem.

 

» Reply to this comment...

Posted by: moha () on 2015. January 19. Monday 20:13

Posted by: moha on 2015. January 19. Monday 20:13

Gyakorlatilag majdnem mindennel egyetértek, amit írtál. Elsősorban azzal, hogy egy kellően ép roncs megtalálásáig (ha létezik egyáltalán) a karavella rekonstrukciója jórészt hipotetikus marad, azonban a hipotéziseknek nyilván van alapja. Ha 100 tudós azt mondja, hogy a dautól származtatható, és lapos a tajta, akkor sajnos 1 laikus ellenvéleménye nem sokat ér, MÉG HA IGAZ IS! Ez megintcsak így működik. Egyébként bízzunk benne, hogy azok a tudósok alapos munkát végeztek és értenek a szakmájukhoz.

 

» Reply to this comment...

Posted by: hajómester () on 2015. January 20. Tuesday 13:30

Posted by: hajómester on 2015. January 20. Tuesday 13:30

A tudósuk nem azt állítják, hogy a karvella a dau származéka, hanem éppen az ellenkezőjét, hogy a dau ősi formája éppen a portugálok Indiai óceáni megjelenése után vette fől a karavella jellegzetes formáját. Az arab hajóépítés konzervautizmusa megőrizte ezt az utókor számára. Ezért lehet a dau kiindulási alap a karavella rekonstrukciójához.. De ahogy már többször hangsúlyoztam a történelem az három dimenziós tudomány. Első dimenzió az esemény maga, a második a helyszín, a harmadik pedig az esemény időpontja. Vasco de Gama 1498-ban érkezett meg Indiába, de amíg a portugálok ott kiépítették a birodalmukat és a kulturális hatásaik érvényesülni kezdtek a benszülöttek körében addig évtizedek teltek el. A dau nem azonnal, hanem csak hosszabb idő után kezdett formálódni a karavellához.. Közben az európai hajóépítés is módosulni kezdett és megjelent a lapos tat kialakítás. Ez a változás 1514 és 1520 között zajlott le és 1530 után hajók már csak lapos tattal épültek.Tehát nagy valószínűséggel, amikor az arab hajóépítés változni kezdett, akkor már az India óceánon is lapos végződésű karavellákat láttak csak. 
Én nem azt vitatom, hogy nem voltak lapos végződésű karavellák, hanem csak azt, hogy a 15-ik században, vagyis Kolombusz idejében nem voltak.

 

» Reply to this comment...

Posted by: moha () on 2015. January 20. Tuesday 13:48

Posted by: moha on 2015. January 20. Tuesday 13:48

OK, vettem.

 

» Reply to this comment...



mXcomment 1.0.5 © 2007-2024 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved

Fórum történet

1: Marjai Imre Hajómodellezés (1) Utoljára olaf
2: Corel Half Moon (1) Utoljára Ferryman
3: Kész hajómakettek (1) Utoljára RohamDroid
4: Vá: Furnérok faanyagok (3) Utoljára zokszo
5: Vá: pár db Amati kitt eladó (2) Utoljára Kraszy

Present

We have 20 guests onlineNo Users Online

Updated

Latest comments

Fregattok, korvettek, sloopok...
Kis adalék a post ship...
2018. January 15. Monday 17:04 Read...
By: Veghist

XIII. századi francia nef...
Gyönyörq a hajó. Azt lehet...
2015. December 21. Monday 17:23 Read...
By: tszecsy

Algiri sebek építése.
Laci, gyonyoru a modell,...
2013. April 19. Friday 00:43 Read...
By: Janos Syd

History of the cruiser Zenta
Ivan Zic (John Zitz) died December 11,...
2011. June 17. Friday 19:29 Read...
By: nghc51

History of the cruiser Zenta
Thank you for this excellent history,...
2011. June 17. Friday 19:15 Read...
By: nghc51

Login

Lounge



You must be a registered user to shout!
Get your account here!

Kapcsolat


www.hajomakett.hu
Hajomakett.hu - Vitorlás, hajó, makett