Kedves Csónakos!
Sok rétű a kérdés, de igyekszem majd összesűríteni.
A 18.szd.i angol fregattok témakörében nem nagyon tud a magyar érdeklődő, de talán maga az angol sem eligazodni.
Én megkíséreltem ezt, írtam is róla egy cikket, de ma már úgy látom, hogy az némi átdolgozásra szorulna.
http://hajomakett.hu/content/view/804/42/lang,hu/A kiigazításra itt teszek kísérletet.
Dióhéjban összefoglalva ; Angliában 1690 táján terjedt el a fregatt elnevezés. Kezdetben a 20 - 22 -24 ágyús, háromárbocos hajókat illeték ezzel az elnevezéssel, később már a 3. és 4 osztályú hajókra is ráragasztották az elnevezést, mert néha megkísérelték azokat is fregatt feladatkörben alkalmazni.
A 28 ágyús hajók, az igazi fregattok - ezek közül az Unicorn és a Lyme volt az első - megjelenése előtt, ezeket a régi 20 ágyús fregattokat post shipnek nevezték el.
Látszólag a megkülönböztetés oka az ágyuk számában van, de az igazi eltérés nem ez.
Az igazi fregattoknál az upper deck alatt megjelent a lower deck, míg a post ship hajóknál ez hiányzott.
Ennek következménye a kisebb oldalmagasság, ami kisebb merülésben jelentkezett , miáltal a stabilitás rosszabb , mint az igazi fregattoké és ez lassúbbá tette őket.
A változtatás nem az angol hajóépítők ötlete volt, hanem a franciáktól vették át, mert ekkoriban a francia fregattok gyorsabbak, nagyobbak és tűzerőben is jobbak voltak az angoloknál.
Az Unicorn építéséhez is a Tiger nevű francia fregatt volt a minta.
A fregattoknak a 18. szd. közepétől az 5. és 6.-ik osztályú hajóknak nevezték. A post ship ( neve valahogy így fordítható: hajó után ) 6. osztályba volt sorolva.
A fregattok később növekedtek, 32, 36, 38 ágyúsokra és még nagyobbakra, míg a post ship hajók maradtak a régi méretekben .
Ezek tulajdonképpen átmenetet alkottak a fregatt és a sloop of war hajók között. Ez utóbbiak 18 ágyúnál kevesebbel rendelkeztek és nem voltak osztályba sorolva..
Hogy miért a Pandora és miért nem a Blendford?
A Blenford 1719-ben épült, az Unicorn építése idején már elavultnak számított, egy régi építési metódust képviselt. Ekkorra már fregatt helyett post ship lett a neve.
A főtüzérsége 20 db 6 fontos ágyú volt, az Unicorné és a Pandoráé egyaránt 24 db 9 fontos .
A Pandora 1779-ben, az Unicorn 1749-ben éppen középidőben épült, de e kettő igazi fregatt.
Az Unicorn egy új korszakot kezdett, tehát tulajdonképpen a Pandora elődje, nagyon hasonlítanak egymásra, ezért esett erre a választásom .
A kötélzet építésénél egyébként alapműként Lennarth Petersson- Rigging Period Ship Models című könyvét kívánom használni.
Segítségül egy kép, egy 20 ágyús post ship-ről 1720-ból.
A képen egyébként nagyon jól látszik, hogy a keresztárbocon még latin vitorla van, amit a század közepére már a gaffrudas megoldás váltott fel. A Blandfordé is latinrudas, tehát régi.
Más tervrajrajzot pedig megfelelő szakmai háttér nélkül nem akartam felhasználni, még akkor sem, ha időben jobban közelit.