A "mesterfokozati diplomamunka" kifejezést nem érdemes túldimenzionálni. Az említett mű egy mezei diplomamunka, mindenkinek ilyen van Magyarországon is, aki humántudományokban szerez 5 éves képzés után képesítést. Az MA = Master of Arts, ami egyébként azt is jelzi, hogy nem mérnökről van szó. A reáltudományokban a megfelelő az M.Sc = Master of Science, a 3 éves képzések pedig ennek kisebb változatát, a B.Sc = Bachelor of Science adják. Személy szerint a humántudományok képviselőitől kissé nehezen tudok elfogadni műszaki tudományok hatéskörébe tartozó erdeményt, ahogy elméleti fizikusként én se írok könyvet a nyelvészetről. Ettől még lehet igaza, főleg, ha megfelelő forrásokra támaszkodik.
Ami a kutatás és a tudomány hitelességének kérdését illeti, valóban úgy van, ahogy Hajómester mondja. A laikusok igen kreatív elméletgyártók, hiszen őket nem korlátozz a tények ismerete, és nem kell a szakmának a társadalom által elismert képviselői előtt sem megmérettetniük. Ez kényelmes, mert mindekinek meglehet a saját igaza, bár nem egzakt tudományok esetén néha még az is előfordulhat, hogy valaki mégiscsak eltalálja a két szarva közt a tőgyit. Ez azonban nem valószínű, az egyes témákkal évtizedeken keresztül hivatásosan foglalkozó kutatóknak is van konszenzusos véleménye, ami megalapozott. Hogy miért nem szoktuk ezeket kétségbe vonni? Azért, mert társadalmi felhatalmazásuk van arra, amit csinálnak, a társadalom éppen a tudományos fokozatokon keresztül ismeri el a szaktekintélyt. Meg lehet kérdőjelezni, de véleményem szerint csak hülyét csinál magából az ember, és feleslegesen pocsékolja az idejét, amit tanulásra is fordíthatna. Azt képzelni, hogy önjelölt szakértőként bármit is hozzá fog tudni tenni egy-egy tudományhoz bárki, erős naivitás.
Ennek megfelelően, a mi szintünkön, - miután mindannyian laikusok vagyunk - meg nem kell túl fontosnak gondolni magunkat. Teljesen mind1, hogy kerek vagy lapos tattal építjük meg, építsük úgy, ahogy jónak gondoljuk, ha az nyugtat meg bennünket, ha attól vagyunk boldogok, ui. nekünk képzettség híján nincs tudományos felelősségünk sem, nem fogunk nagy kért okozni, még ha véletlenül tévedünk is .
Posted by: Gateway () on 2015. January 16. Friday 12:22
Posted by: Gateway on 2015. January 16. Friday 12:22
Szia Moha!
Nagy tetszéssel olvasom a hozzászólásokat és véleményeket. Egy mondat nagyon megragadta a figyelmemet ami akár összefoglalója is lehetne az egésznek. "A laikusok igen kreatív elméletgyártók, hiszen őket nem korlátozz a tények ismerete, és nem kell a szakmának a társadalom által elismert képviselői előtt sem megmérettetniük." Hát erről ennyit...
Igazad van Hajómester, a laikusok között is sok különbség van, és nem is feltételnül csak a "vakok között a fél szemű a király" elv mentén. Én arra hívtam fel a figyelmet, hogy a megfelelő iskolákban elég hosszadalmas tanulmányokat kell folytatni ahhoz, hogy valaki egy-egy téma, tudományág hivatalos szakértőjévé váljon. Mivel az emberiség tudásanyaga egyre bővül, még a szakértő tudása is részleges, de általában legalább alapos. Kifejezetten akkor, ha valóban kutatásra készül, életvitelszerűen. Nekem pl. ez a munkám, a gimináziumi tanulányok befejezésétől számítva 13 év tanulásba és kutatásba került, míg a fizikai tudományok doktorának ismertek el. Nekem az a munkám, az életem, hogy nap mint nap megmérettessek a nemzetközi porondon a világ minden táján a szakmám legjelesebb képviselői között. Ez nagyon, de nagyon messze áll attól, amikor otthon, önszorgalomból, érdeklődéssel szerzett tudás (mert nem kétlem, az is az!) után eljátszom gondolatokkal és felépítem a aját teóriáimat, amik lehetnek jók, a laikusok szintjén. Ez azonban nem ad felhatalmazást a szakirodalom bírálatára, és itt jön a "vakok között a félszemű a király" elv, amikor is kicsit olvasottabb laikusként hirdetem a totál laikusok között az igazamat úgy, hogy a szakma képviselői között ezek - a saját foglalkozásomból vett személyes tapasztalatok alapján - legfeljebb a megmosolyogtató naivitás szintjén vannak, mivel szinte kivétel nélkül egyszerű tudáshiányre épülnek. Annak a veszélye padig, mikor a féltudás túl nagy népszerűségre tesz szert, nagyon jól látható pl. Egely György "fizikus" munkásságán, aki könyveket ír és csodaszerkezeteket árusít, miközben világos, hogy nem érti az energiamegmaradás törvényét. Ez azonban a vásárlóit nem zavarja. Nekem, mint tudósnak pedig kötelességem az ilyet megállítani, és mindig is fel fogok szólalni amellett, hogy a megfelelő felhatalmazás nélküli önjelölt "szakértők" véleményét mindenki messzire kerülje, főleg ami a hivatalos tudományos eredmények bÍrálatát és semmibevételét illeti. Az, hogy valaki nem ismer, vagy nem tud elfogadni dolgokat, még nem jelenti azt, hogy azon nem léteznek vagy nem érvényesek. Xavier Pastor vagy akár holland hajózás esetében G. C. Dik, Cor Emke vagy még inkább Ab Hoving művei nem azért vannak, hogy szakértőnek érezvén magunkat jól megveregessük a vállukat, hogy milyen szépen rájöttek erre meg arra. Ezeknek az embereknek a tudása még csak egy kategóriába se esik a mi olvasottságunkkal, ami tehetünk, hogy tiszteletteljes érdeklődéssel fordulunk a munkájuk felé. Ez nem tekintélytisztelet kérdése, az én szakmámban ennek nincs is értelme, mivel valami vagy működik, vagy nem. Egely György vitalitáskereke nem működik...
Posted by: moha () on 2015. January 09. Friday 21:21