Irtam a Texasi Egyetemnek, pontosabban az egyik intézetének, az INA-nak (Institute of Nautical Archeology), innen nagyon sok publikáció kerül ki, és folyamatos a kutatás. Kíváncsi vagyok, válaszolnak-e. Addig is ajánlok olvasásra néhány érdekes cikket. A hajóroncsok listáját megtalálhatjuk itt és itt, az elsőben táblázatos formában felsorolva, hogy melyekre milyen, a keravellára jellemző tulajdonságok állapíthatóak meg. A két legrégebbi, a Ria de Aveiro A, és a Corpo Santo roncsok valóban kerek tattal épültek, egyik a 14. szd-ban, másik a 15. szd közepe táján. A 16. szd. elejéről is vannak roncsok, mindkettő lapos tattal. Ha elolvassuk ezeket a műveket, látható, hogy a lapos tatkiképzés elsődleges okaiként a kisebb merülést, jó manőverezhetőséget, könnyebb építhetőséget és nagyobb sebességet említik. Akármelyikben. Érdemes még elolvasni ezt, az Európán kívüli 16. szd.-i hajózás fejlődésével foglalkozó cikket. A cikkek egyébként egy 1998-as konferenciáról származnak, ekkorra már világos volt a karavellák eredete és fejlődéstörténete.
Kiemelném a cikkből a következő részt: "It has been suggested that the transom stern of the ghanjah is an example of the Arabs copying the characteristics of Portuguese vessels when they arrived in the Indian Ocean at the beginning if the 16th century. This is a typical example of a cross between poor scholarship and Eurocentric thought. The fact that Chinese ships with transoms had sailed the Indian Ocean long before the Portuguese and that the first illustrated maps of the Portuguese show local vessels with transoms is largely ignored." Magyarul: "Az a korábbi feltételezés, hogy a ganja lapos tatját az arabok az Indiai Óceánra a 16. szd. elején megérkező portugál hajókról másolták, tipikus példája a gyenge minőségű tudománynak és az Európa-centrikus gondolkodásmódnak. Azt ezt feltételező kutatók rendre megfeledkeznek ugyanis arról a két tényről, hogy lapos tatú kínai hajók jóval a portugálok előtt megjelentek már a térségben, illetve, hogy a maguk megérkező portugálok rajzoltak lapos tatú HELYI vitorláshajókat az elsőként a térségről készített térképeikre." Hát erről ennyit.
Mindenesetre, hajómestertől kérnék referenciákat a következő állításokkal kapcsolatban: 1. A karavella arab származtatása mára már elavult és kérdéses. 2. a karavella az európai hajótípusokkal mutat hasonlóságot. 3. A karavella fejlődéstörténete hézagos, nem nyomon követhető. 4. A lapos tat nem volt jelen a 15. szd.-ban. 5. Az arabok mindent másoltak, elképzelhetetlen, hogy bármi hatásuk lett volna az európai hajózásra. 6. A lekönnyített, kisebb merülésű kerek tatú európai hajók legalább ugyanolyan jó hajózási tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a lapos tatú hajók, ezért a lapos tat alkalmazása aerodinamikai okokkal biztosan nem magyarázható.
Sajnálattal közlöm, hogy a hivatalos kutatási eredmények minden egyes fenti állításnak éppen az ellenkezőjét igazolják. Amúgy a meccs 12 menetes, úgyhogy jó szórakozást mindenkinek.
Helyzetjelentés: Sikerült felvenni az INA-val a kapcsolatot (Institute of Nautical Archeology, Texas A&M University). Egy professzornak írtam, megadta Geirge Schwarz elérhetőségét. Várjuk a további fejleményeket. Addig is olvasgassa mindenki szeretettel Martin Malcolm Elb: The Portugese Caravel and European Shipbuilding: Phases of Development and Diversity című művét.
Írta: moha () 2015. január 21. Szerda 12:04