Főoldal arrow GYIK arrow Cikk beküldés arrow Mire lesz szükségem? Előkészületek.
Mire lesz szükségem? Előkészületek. PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Rózsa Tamás   
2007. december 04. Kedd 13:28

Ha egy word vagy openoffice, stb. dokumentumot megnézel akkor láthatod, hogy ez áll szövegből, táblázatokból, grafikonokból, képekből. Nos, itt is ugyanezt kell megvalósítani azzal a különbséggel, hogy ezt nem a saját számítógépedre mented el hanem a Hajomakett.hu szerverére. A dokumentum jelen egyszerű esetben tartalmazzon szöveget, táblázatot és képet. Grafikonokra nem lesz szükséged, ezeket is képként kell kezelni. A képeket valamilyen úton módon el kell juttatni a szerverre, mert ugye te sem szeretnéd ha a te gépedről töltenék le minduntalan. Mindez ugyan úgy hülyeség, ahogy van de példának nem rossz! A azonnali képek eljuttatásához lesz egy eszköz a kezedben, erről mi gondoskodunk.

A továbbiakban arra világítanék rá, hogy hogyan készítsd elő a cikknek szánt képeket. Az oldalt tekintheted úgy mint a dokumentum megjelenítő felülete. Ennek van egy adott szélessége és ebbe kell beleférnie egy képnek. A pixelek magyarázatába nem szeretnék nagyon belemélyedni. A dokumentumot tervezd meg, hogyan szeretnéd, hogy kinézzen! Ehhez jó lesz egy Word vagy hasonló program! A képeket beillsztheted egy adott méretben, igazodva az oldal szélességéhez - javasolt képszélesség 200-300 pixel. Vagy beillesztheted úgy, hogy rákattintva megnyílik nagyban. A kis kép ebben az esetben lehet tényleg kicsi (szélessége jellemzően 156 pixel) vagy az imént leírt 200-300 pixel. Lehetőleg kerüld a az oldal teljes szélességét kitöltő képeket. Ha a képarány 5:1 vagy ettől kissebb akkor a kép elfogadható teljes szélességben. Ha klikkelhető képeket szeretnél akkor el kell készítenünk a kisméretű képeket is ( JPG minőség : 75-90%). Az eredeti képeket is méretezd át maximum 1024 pixel szélesre, ha azok szélessége nagyobb mint 1024 pixel (JPG minőség : 90-95%). Ha valamit mégis nagyfelbontásban szeretnél megmutatni akkor vágd ki a képből azt a részt. Weboldalhoz jellemzően JPG, PNG és GIF formátumú képeket használj fel. Ez utóbbit el is felejthetheted.

Szükség lesz egy programra: IrfanView
Ez a program minden igényedet kielégíti. A telepítésére nem térek ki. 

A cikknek szánt képeket gyűjtsd össze egy mappába és nevezd el őket valamilyen általad kitalált szabály szerint, hogy ne egy nagy összevisszaság legyen belőle. A fájlnevekhez az angol ábc betűin kívűl használhatsz még számokat "-" és "_" jeleket. A fájlok neve lehetőleg kisbetűkből álljon ( a kiterjesztés is ).

Tipp: TotalCommanderrel tudunk végezni csoportos átnevezést, a fájlokat kijelölve majd Ctrl-M -et nyomva!

Az IrfanView programmal végezd el az eredeti képek méretezését, kivágását. Ehhez a Batch (B gomb) funkciót tudod használni. Itt tudod beállítani a JPG minőséget is. Most nem írom le a pontos menetet de ha valakinek szüksége van rá akkor jelezze. Ha elkészültél akkor el kell készíteni a kisméretű képeket is, ehhez szintén használhatod a Batch funkciót. Tehát néhány gombnyomással el tudod intézni a képeket! Először is elő kell készíteni az eredeti méretű képeket, ezeket csak egyszerűen a kívánt méretre kell konvertálni. A kis méretű képeket szintén az IrfanView program Batch funkciójával tudod elvégezni (konvertálás és átnevezés), itt meg kell adni, hogy a kis képek mekkorák legyenek - fentebb már leírtam - és, hogy mi legyen az új nevük. A fájl nevéhez célszerű egy "sm_" előtagot beszúrni, ez meg fogja könnyíteni a mukádat. Tehát ha egy képet nézünk akkor lesz egy 1024x768 -as kép image_01.jpg névvel és egy ehhez tartozó 156x96 pixeles kisméretű kép sm_image_01.jpg névvel.

Ha a képek elkészültek elkezdheted megírni a cikkedet. Ezt egy másik írásban fogom bemutatni.

Utolsó frissités ( 2007. december 11. Kedd 11:00 )
 
< Előző   Következő >

Belépés

Társalgó



Csak regisztrált felhasználók írhatnak!
Regisztrálj!

Kapcsolat


www.hajomakett.hu
Hajomakett.hu - Vitorlás, hajó, makett